3 ВЕРЕСНЯ ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ГІГІЄНИ
2 вересня 2024Ця дата відзначається в усьому світі з метою згадати про важливість гігієни для профілактики різних видів захворювань, таких як холера, діарея, інфекції, гепатит, пневмонія, шкірні інфекції тощо. Гігієна як наука є дуже широким поняттям, що охоплює практично всі сторони життя людей. На сьогодні це дуже всеосяжне поняття – це і гігієна для вагітних жінок, гігієна післяпологового періоду, гігієна дитини, гігієна харчування, праці, ротової порожнини, особиста гігієна і миття рук, і навіть – цифрова гігієна (правила інформаційної безпеки).
«Слово «гігієна» походить від грецького «hygienos», що означає «приносить здоров’я». Визначень гігієни дуже багато, але, мабуть, всі вони означають одне: гігієна – це сукупність знань і навичок, які люди повинні застосовувати для того, щоб контролювати чинники, які чинять або можуть чинити шкідливий вплив на здоров’я. З дитинства нас вчать дотримуватися правил гігієни. Нас привчають мити руки, чистити зуби, щодня приймати ванну, прибирати нашу кімнату, парту, робочий стіл. Підтримка тіла та навколишнього простору в чистоті – це та необхідність, яка захищає нас від шкідливих бактерій і навіть від деяких захворювань.
Крім дотримання правил особистої гігієни та підтримання чистоти в будинку, важливою частиною культури є шанобливе ставлення до громадських місць.
Особиста гігієна – це базове поняття чистоти, охайності та догляду за тілом.
Це низка звичок, пов’язаних з особистою гігієною, які позитивно впливають на здоров’я і запобігають можливим захворюванням та інфекціям Це також частина медицини або науки, яка займається засобами продовження життя і збереження здоров’я людей.
Особиста гігієна людини зазвичай сприймається як належне, але насправді – це одне з найбільших благ цивілізації. Хороша особиста гігієна – це турбота про себе, це, по суті, любов до себе.
Гігієна – це не тільки естетичний вигляд людини, це життєво важлива необхідність. Нас оточує багато хвороботворних вірусів і бактерій. Нині, як ніколи, ми це розуміємо, як і те, що потрібно позбавлятися їх, з ними треба вести нещадну боротьбу.
Миття рук з милом значно скорочує можливість захворіти на діарею – хворобу, від якої, за статистикою, щороку помирає близько двох мільйонів осіб. За даними ЮНІСЕФ, миття рук з милом може на 23% знизити захворюваність на респіраторні інфекції.
У басейні з водою теж можуть накопичуватися хвороботворні бактерії. Тому важливо приймати душ з милом (або гелем для душу) як до відвідування басейну, так і після купання в ньому.
Хронічне захворювання очей трахома вражає кон’юнктиву, рогівку і може призвести до повної сліпоти, а причина криється у хламідіях – паразитах, які провокують запальний процес і часто є наслідком поганої особистої гігієни.
Фахівці кажуть, що надмірна гігієна (стерильні умови проживання) теж шкодить людині, оскільки в неї слабшає імунітет. Як показує досвід, у дітей, які жили в занадто чистих умовах, можуть важче гоїтися рани, такі діти частіше хворіють на атопічний дерматит (хронічний дерматит, який має періодичні рецидиви), а також бронхіальну астму. Слід пам’ятати просту істину: чистота – це розумний баланс великої кількості хороших бактерій та невеликої кількості поганих. Не варто фанатично намагатися позбавитися всіх мікробів, які нас оточують.
Кухонні губки можуть містити багато шкідливих бактерій, тому що вони часто намокають, а через пористу структуру важко просихають. Тому їх потрібно час від часу міняти.
Отже, дотримуватись простих правил гігієни нескладно, як і підтримувати порядок у навколишньому середовищі. Не хворійте та не забувайте, що гігієна – запорука вашого здоров’я!