Усі новини

СЕКСУАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ЯК ЙОГО ПІДТРИМАТИ?

4 вересня відзначається Всесвітній день сексуального здоров’я – ініціатива, яку просуває Всесвітня асоціація сексуального здоров’я (World Association for Sexual Health або WAS) з 2010 року.

Метою цього заходу є підвищення обізнаності про заохочення сексуальних прав, сексуального різноманіття, а також сексуального і репродуктивного здоров’я в приємній формі, без дискримінації та ризику.

Він також спрямований на поширення інформації про фактори ризику, захворювання та інфекції, що передаються статевим шляхом, а також запобіжні заходи для здорового сексуального життя.

За визначенням ВООЗ, сексуальне здоров’я – це комплекс соматичних, емоційних, інтелектуальних і соціальних аспектів життя людини, що позитивно збагачують особистість, підвищують комунікабельність людини та її здатність до любові.

Сексуальне здоров’я – це й стан фізичного, психічного і соціального благополуччя, пов’язаного із сексуальністю. Крім того, це – позитивний підхід до сексуальності й сексуальних стосунків з партнером, можливість отримувати самому та приносити задоволення партнеру. Також сексуальне здоров’я – це про безпечний секс, вільний від примусу, насильства й дискримінації.

Як пояснюють у ВООЗ, здатність чоловіків і жінок досягати сексуального здоров’я та благополуччя залежить від їхнього:

  • доступу до вичерпної, якісної інформації про секс і сексуальність;
  • знання про ризики, з якими вони можуть зіткнутися, та їхньої вразливості до несприятливих наслідків незахищеної статевої активності;
  • можливості отримати доступ до послуг сексуального здоров’я;
  • життя в середовищі, яке підтримує та сприяє сексуальному здоров’ю.

Проблеми, пов’язані із сексуальним здоров’ям, мають широкий спектр й охоплюють сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність, сексуальне самовираження, стосунки та задоволення. Вони також включають негативні наслідки або умови, такі як:

  • інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ);
  • інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ – трихомоніаз, хламідіоз, гонорея та сифіліс, вірус простого генітального герпесу II типу, вірусний гепатит В, вірус папіломи людини (ВПЛ);
  • запальні захворювання репродуктивного тракту та їхні несприятливі наслідки (рак шийки матки, спричинений ВПЛ, та безпліддя);
  • незапланована вагітність й аборт;
  • статева дисфункція;
  • сексуальне насильство;
  • каліцтво жіночих статевих органів.

Сексуальне здоров’я – це також свобода від страху, почуття сорому та провини, факторів, які пригнічують сексуальну реакцію й порушують сексуальні взаємини; відсутність захворювань, станів чи розладів, які заважають здійсненню сексуальної функції.

Важливо, щоб підтримка у питаннях сексуального здоров’я була доступною для кожного: йдеться про передачу знань, навичок й уявлення про справжні цінності, доступ до заснованої на фактах інформації та до медико-санітарних послуг.

 

Знайти